Vybavení

Pro canyoning používáme téměř stejné vybavení jako pro vodácký a horolezecký sport. Použití doporučeného vybavení je nutností. Vynechání kterékoli součásti může být životu nebezpečné.

Neopren

Neopren je bezpodmínečně nutný vzhledem k nízké teplotě vody v kaňonech. K dostání jsou speciální neopreny pro canyoning o tloušťce 5 mm. V teplejších vodách jsou dostačující i pro vodáky běžněji používané neopreny o tloušťce 3 mm. Doporučené jsou také neoprenové ponožky a ve velmi studené vodě i neoprenové rukavice a kukla.
CO Spartak Hluk - O canyoningu - Neopren.

Obuv

Obuv by měla být dostatečně pevná s podrážkou odolnou proti klouzání. Používají se i klasické vodácké neoprenové boty. Do obyčejných bot se doporučují neoprenové ponožky.
CO Spartak Hluk - O canyoningu - Boty.

Přilba

Při canyoningu chrání přilba především proti padajícímu kamení, ale přitom musí míst dostatek otvorů pro odtok vody (při skocích). Dnes se již vyrábí helmy určené do kaňonů, nejčastěji to jsou typy horolezeckých nebo speleologických přileb. Vodácké helmy nejsou pro canyoning vhodné, protože mají velké otvory, kterými mohou proniknout menší kameny.
CO Spartak Hluk - O canyoningu - Přilba.

Sedací úvazek

„Sedák“ je nepostradatelný ve všech kaňonech, kde se musí slaňovat nebo překonávat některé partie lezením. Nejvhodnější jsou speciální canyoningové úvazky, na jejiž zadní části je umístěn plastový chránič, který zabraňuje prodření sedáku a neoprenového obleku na skluzavkách a tobogánech.
CO Spartak Hluk - O canyoningu - Sedací úvazek.

Slaňovací pomůcky

Pro slaňování v kaňonech se používá výhradně slaňovací osma nebo její speciální modifikace pro canyoning. Nejznámější je Pirana od firmy Petzl, která umožňuje založení lana několika různými způsoby a následně volbu rychlosti slaňování. Při slaňování obtížných vodopádů se slaňovací osma pojistí založením jistícího prusíku pro případ stržení vodou nebo nutnosti uvolnění obou rukou.
CO Spartak Hluk - O canyoningu - Slaňovací pomůcky.

Lano

Ke slaňování je potřeba kvalitní a dostatečně dlouhé lano. Vyrábějí se speciální canyonářská lana odvozena od lan speleologických. Lano je potřeba pravidelně kontrolovat, neboť hrozí poškození jeho opletu při slaňování přes ostré skalní hrany. Proti tomu lze lano chránit speciálním chráničem ve tvaru rukávu. Délka lan závisí na prostupovaném kaňonu.
CO Spartak Hluk - O canyoningu - Lano.

Kaňonářský vak

Během prostupu kaňonem musí mít s sebou kaňonář mnoho věcí. Pro jejich transport se využívá speciálních vaků z oděruvzdorného materiálu. Vak má ve své spodní části mnoho otvorů, kterými odtéká voda ven z vaku. Nutností jsou dva ramenní popruhy a pro komfortní nošení také bederní a prsní popruh. Věci, které nesmějí přijít do styku s vodou, se uchovávají uvnitř vaku ve vodotěsném pytli nebo plastovém soudku. Běžné batohy jsou pro canyoning nevhodné protože rychle nasáknou vodou a velmi ztěžknou.
CO Spartak Hluk - O canyoningu - Kaňonářský vak.

Plovací vesta

Plovací vestu některé zahraniční agentury pro canyoning nepoužívají. Vesta snižuje pohyblivost, ale má nespornou výhodu při plavání a také tlumí případné nárazy. Zanedbatelná není ani její izolační vlastnost jako další vrstvy.
CO Spartak Hluk - O canyoningu - Plovací vesta.

Další (nouzové) vybavení

Pro řešení nepředvídatelných situací je nutné dalšé vybavení a to: lékárnička, baterka, vysílačka, dvě odsedávky, píšťalka, dva prusíky, nůž atd.
CO Spartak Hluk - O canyoningu - Další (nouzové) vybavení.