Historie

Pravděpodobně úplně prvním kaňonářem byl guvernér provincie Nueva Galicia (severozápadní Mexiko) Francisco De Coronado, jenž v roce 1540 na své výpravě za bohatstvím do Nového Mexika byl nucen projit prostředkem Coloradských kaňonů.

Drsné začátky v Provensálsku.

V 2. polovině 19. století uznávaný francouzský speleolog Edoard Alfred Martel začal sestupovat do neprozkoumaných kaňonů v Provensálsku a v oblasti Přímořských Alp. Položil tak první základy Canyoningu. E. A. Martel jako vůbec první človek dokázal během tří denní expedice prozkoumat podstatnou část kaňonu řeky Verdon v Horní Provence. Zejména kvůli nedokonalému vybavení byl canyoning na svých počátcích velmi drsnou a obdivuhodnou záležitostí. Mezi nejvýznamnější osobnosti té doby patří Edoarda Martel, Louis Armand, Armand Janed, Jacques Moreau, Cazales Dubosq či Lucien Briet.
CO Spartak Hluk - O canyoningu - Drsné začátky v Provensálsku.
CO Spartak Hluk - O canyoningu - Canyoning jako sportovní disciplína se začal objevovat na přelomu 70. a 80. let.

Sportovní disciplína vznikla až na přelomu 70. a 80. let.

Postupem doby, díky velkým technologickým zlepšením a novému dokonalejšímu a bezpečnějšímu vybavení se začal canyoning prosazovart stále více a více. Bylo tomu ale až na přelomu 70. a 80. let minulého století, kdy se zejména ve Francii, Španělsu a Itálii začal mohutně rozšiřovat. První nadšenci se začali odtrhávat od speleologických asociací a vznikali první samostatné národní asociace. Úplně první z nich vznikla v roce 1989 ve Španělsku.

Počátky České asociace canyoningu.

V České republice byl canyoning až do 90. let minulého století téměř zcela neznámým pojmem. Po pádu komunistického režimu začali čeští nadšenci cestovat do míst, která do té doby navštěvovali jen výjimečně. V mnoha outdoorových časopisech a později i na internetu se začaly objevovat články a informace o novém sportu, s kterým se do té doby seznámil jen málokdo. Nadšeně popisovaly prostupy kaňony ve Španělsku v pohoří Sierra Guara, ve Francii v oblasti Vercors i jinde. Češi postupně objevili nový sport - canyoning, který si získával stále více příznivců. Samostatná Česká asociace canyoningu (C.A.C.) byla založena v roce 2004 ve slovinském Bovci.
CO Spartak Hluk - O canyoningu - Drsné začátky v Provensálsku.